Organize Sanayi Bölgesi 4. Cadde No:4 14030 Bolu / TÜRKİYE
tren

Neden Ahşap Çocuk Malzemeleri Tercih Edilmeli?

09.04.2023
289

Ahşap çocuk malzemeleri yüzyıllardır birçok mobilya alanında kullanılan, doğal ve güçlü bir malzemedir. Ebeveynler ve eğitimciler için de popüler bir seçim haline gelen ahşap, her ne kadar plastik malzemelerin ortaya çıkması ile birlikte popülaritesini yitirse de yine de bilinçli ebeveyn ve eğiticilerin sıklıkla tercih ettikleri bir üründür.

Son yıllarda, çocuk gelişimi, güvenlik ve çevreye olan faydaları nedeniyle ahşap çocuk malzemelerine olan ilgi yeniden artmıştır. Bu makalede, ahşap çocuk malzemelerinin neden plastiğe tercih edilmesi gerektiğini inceleyeceğiz.

Ahşap Çocuk Malzemelerinin Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

Bir ürüne olan arz-talep dengesinin değişmesinde öncelikle ürünün sağladığı faydalar önemli etken olarak kabul edilir. Yılların deneyim ve birikimine sahip Ens Kids olarak çocuk oyuncaklarında, araç ve gereçlerinde (masa, sandalye vs.) ahşap kullanılmasını öneriyoruz.

Her anlamda ahşabın, plastiğe karşı üstünlüğünü uzmanlar tarafından da kabul edilmektedir. Peki, bu üstünlükler nelerdir, neden ahşap çocuk malzemesi kullanılmalıdır?

1-      Doğal ve Çevre Dostu Olması

Ahşap, bilindiği gibi ağaçtan elde edilir yani tamamen doğaldır. Plastik ise çeşitli kimyasallar kullanılarak elde edilir ve doğal değildir. Plastikte kanserojen maddelerin bulunduğunu bilmeyen yoktur. Bu da aslında satın aldığınız oyuncakların doğrudan çocuklarınıza zarar vermesini etkiler.

Ahşap ise, hem köken olarak doğal bir malzeme olduğu için hem de herhangi bir oyunca, araç ve gereç tasarlanırken yapıştırma, renklendirme gibi aşamalarda kimyasal malzeme kullanılmamasından dolayı çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakmaz.

2-      Sağlıklı ve Hijyenik Olması

Ahşap oyuncaklar, çocuk sağlığı söz konusu olduğunda plastik oyuncaklardan daha güvenli bir seçenektir.

Plastik oyuncaklar genellikle hormonal dengesizliklere ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilen BPA ve ftalatlar gibi zararlı kimyasallar içerir. Öte yandan ahşap oyuncaklar bu zararlı kimyasallardan arındırılmıştır.

Sağlık açısından ahşap ile plastik oyuncaklar arasındaki farkı incelediğinizde, ahşabın daha sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca hijyen noktasında da yine ahşap oyuncakların plastik oyuncaklardan daha hijyenik olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

3-      Dayanıklı ve Uzun Ömürlü Olması

Ahşap çocuk malzemeleri genellikle güvenli ve dayanıklıdır. Plastik oyuncaklara göre kırılma, çatlama veya parçalanma olasılıkları daha düşüktür. Ahşap oyuncaklar ayrıca zararlı kimyasallar ve toksinler içermezken, plastik oyuncaklar genellikle çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek ftalat ve BPA içerir.

Ahşap oyuncaklar ya da malzemeler tasarlanırken özellikle kimyasal madde içermeyen ürünlerin kullanılmasına özen gösterilir. End Kids, mobilya yüzeylerinde de ahşap koruyucu yağ ve wax kullanır. Bu da ürünlerin hem uzun ömürlü olmasını hem de dayanıklı bir hale gelmesini sağlarken, çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilenmemesini sağlar.

4-      Doğal ve Estetik Olması

Ahşap malzemelerin doğal bir görünümü vardır ve her zaman estetik açıdan hoştur. Bu nedenle, ahşap oyuncaklar ile dekorasyon yapmak evinize daha sıcak bir hava katabilir.

Plastik malzemelerin estetikliği çok da yüksek değildir. Doğal olmadığı için de zaten böyle bir havayı vermesini beklemek doğru olmaz. Ahşap malzemeler ya da oyuncakları ise uzaktan izlemek bile keyif verir. Doğal malzeme olduğu için hem estetik açısından daha güzel görünür hem de güvenli kullanım sağlar.

5-      Çocuk Gelişimini Destekler

Ahşap oyuncaklar ve mobilyalar bir çocuğun fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimini destekleyebilir. Ahşap oyuncaklar, bir çocuğun bilişsel yeteneklerini geliştirebilecek duyusal deneyimler sunar.

Buna ek olarak çocuklarda yaratıcılığı, hayal gücünü ve problem çözme becerilerini de desteklerler. Ahşap mobilyalar çocuğun öğrenmesi, oynaması ve dinlenmesi için rahat ve güvenli bir ortam sağlayabilir.

Pikler gökkuşağı ya da pikler tırmanma parkuru gibi Montessori gurubu içerisinde yer alan oyuncaklar, çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan gelişmelerini destekler, becerilerinin ortaya çıkmasına imkan tanır.

6-      Çocukların Motor Gelişimine Katkı Sağlar

Anaokulu malzemeleri arasında sıklıkla ahşap kullanılmasının önemli bir diğer nedeni de çocukların motor gelişimine katkı sağlamasıdır.

Pikler tırmanma parkuru gibi ahşap kullanılarak tasarlanan ürünler, çocukları motor gelişimini destekleyen özelliklere sahiptir. Bu nedenle ebeveynler özellikle anaokulu ya da kreş seçerken malzeme ve oyuncakların ahşap olmasına dikkat ederler.

7-      Montessori Eğitiminde Kullanılabilmesi

Plastik hammaddesi kullanılarak elbette birçok farkı oyuncak türü tasarlanabilir. Ancak bu oyuncakların çocuklar üzerinde ne kadar olumlu etki bırakacağı, tartışılacak bir konudur.

Çocuk eğitiminde son derece etkili oyunca grubu içerisinde yer alan Montesorri gurubunda yer alan oyuncaklar, pedagogların önerdikleri, anaokulu ve kreşlerde kullanılan ürünlerdir. Ve bu ürünlerin doğru şekilde imal edilenleri ahşap kullanılarak üretilirler.

8-      Çocukların Hayal Gücünü Geliştirir

Özellikle 4-6 yaş arasındaki çocukların hayal güçleri çok farklıdır. Bu dönemdeki çocukların bu yönlerini daha da geliştirmelerini sağlamak önemlidir. Tercih edilecek oyuncaklar, kullanılacak malzemeler vs. bu konuda son derece etkindir.

Ahşap malzemeler ve ahşap oyuncaklar,  çocukların hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olabilecek en iyi ürünlerdir. Kreşlerde, anaokullarında ya da evde ebeveynlere ahşap oyuncak kullanımının önerilmesinin en büyük nedenlerinden biri de budur.

Doğru Ahşap Oyuncak Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz için ahşap bir oyuncak seçerken, yaşını ve gelişimsel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yaşına uygun, güvenlik ve kalite standartlarını karşılayan oyuncaklar seçmeniz gerekir.

Ens Kids olarak yukarıda saydığımız standartlara uygun şekilde üretimler yaparak ebeveyn ve eğiticilerin güven içinde ürünlerimizi sipariş etmelerini sağlıyoruz.

Ahşap oyuncak seçerken üretici markanın üretim aşamasında kullandığı malzemelere de dikkat etmeniz gerekir. Çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakacak herhangi bir yapıştırıcı ya da parlatıcı kullanılmamış olmasına özen gösterilmelidir.

Ens Kids olarak mobilya yüzeylerinde de ahşap koruyucu yağ ve wax kullanıyoruz. Bu da çocukların herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmelerini engelleyerek uzun süre oyuncakları ile oyun oynamalarını sağlar.

Ahşap Oyuncaklar ile Plastik Oyuncaklar Arasındaki Farklar

Oyuncak seçimi yaparken amacınız sadece çocuğunuzun eğlenmesini sağlamak olmamalıdır. Bununla birlikte çocuğun gelişimini desteklemesine sağlığına olumsuz etki bırakmayacak özelliklere sahip olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Ahşap oyuncaklar ve plastik oyuncaklar arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Ahşap oyuncaklar çevre dostu, dayanıklı ve güvenlidir. Ayrıca nesilden nesile aktarılabildikleri için uzun vadeli bir değere sahiptirler.

Plastik oyuncakların ise önemli bir çevresel etkisi vardır, daha az dayanıklıdır ve çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Zararlı kimyasalların, toksin, ftalatlar ve BPA gibi madellerin plastik oyuncak ve malzemelerde bulunması, çocuk sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Çocuklarınızın sağlığını korumak ve aynı zamanda zihinsel ve fiziksel olarak gelişmelerini desteklemek için pedagogların da önerdikleri ahşap oyuncak ve malzemelerin kullanılmasını biz de Ens Kids olarak öneriyoruz.

Ens Kids Ahşap oyuncaklar Güvenli mi?

Ens Kids olarak her şeyden önce çocukların sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmaları için gayret ediyoruz. Bu yüzden ürünlerimizde, çocuklara ve çevre sağlığına zarar verecek herhangi bir malzeme kullanımının olmamasına özen gösteriyoruz.

Ahşap Montessori grubu, sandalye, masa, gibi tüm ürünlerimizin imalatında çevre dostu olmasına özen göstererek, gelecek nesillere daha güzel bir yaşam alanı bırakma gayreti ile hareket ediyoruz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: