Organize Sanayi Bölgesi 4. Cadde No:4 14030 Bolu / TÜRKİYE
tren

Pikler Tırmanma Parkuru: Çocukların Motor ve Zihinsel Gelişimine Katkı Sağlayan Oyun Alanı

05.04.2023
658

Çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerini desteklemek amacıyla Magda Gerber ve Emmi Pikler’in geliştirdiği bir  alternatifi olarak tasarlanan pikler tırmanma parkuru, son dönemlerde ebeveynlerin daha fazla ilgisini çeken popüler bir oyun haline geldi.

Doğru şekilde kullanılan ve güvenliği alınmış pikler tırmanma parkuru, çocuklar üzerinde olumlu etkiler bırakmanın ötesinde çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan bir ürün haline gelir.

Anaokulu malzemeleri arasında son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan ve daha çok ahşap malzeme kullanılarak tasarlanan pikler tırmanma parkuru, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan oyun alanı olarak değerlendirilir.

Aşağıda pikler tırmanma parkuru ile ilgili uzmanların görüşlerine de yer verdiğimiz yazımızı inceleyerek, ürünün etkinliği hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Pikler Tırmanma Parkuru Nedir?

İlk kez 1930’larda Macaristan’da bir çocuk doktoru olan Dr. Emmi Pikler tarafından geliştirile parkurun adı geliştiricisinin soyadından gelmektedir.

Dr. Pikler, çocukların doğal olarak keşfetme, öğrenme ve gelişme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, tırmanma parkurlarının çocukların motor becerilerini geliştirmek için harika bir araç olduğuna inanıyordu. Dr. Emmi Pikler, bu inancını kanıtlamak için de böyle bir parkuru keşfetme kararı alarak yola koyuldu, nihayetinde günümüzde ulaşan popüler bir çocuk geliştirme ürünü olarak kullanılmaya devam ediliyor.

Pikler Tırmanma Parkurunun Faydaları

Ebeveynler, çocuklarının zihinsel gelişimini desteklemeye yardımcı olacak oyuncakların evlerinde ya da gittikleri anaokulu ve kreşlerde olmasını isterler. Bu tabi ki en doğal haklarıdır.

Çocukların zihinsel ve fiziksel olarak gelişmelerine yardımcı olan ve buna ek olarak duygusal anlamda da gelişmelerine yardımcı olan pikler tırmanma parkuru, sunduğu faydaları ile son dönemlerin en popüler oyuncaklarından biri haline gelmiştir.

Parkurun faydaları elbette bunlarla sınırlı da değil. Çocuklarda; güç, dayanıklılık ve esneklik gibi fiziksel özelliklerin gelişmesine de yardımcı olan pikler tırmanma parkuru, yetişkinlerde ve çocuklarda stresi azaltma, konsantrasyonu arttırma ve zihinsel sağlığın gelişimine de fayda sağlar.

Pikler parkuru, çocuklar üzerinde son derece etkili sonuçlar bırakan bir üründür. Aşağıda detaylarıyla birlikte ürünün faydaları hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdik.

1-      Motor Gelişimini Destekler

Pikler tırmanma parkuru, çocukların motor gelişimine katkı sağlayan bir oyun alanıdır. Merdiven şeklindeki basamaklar, çocukların denge ve koordinasyon becerilerini geliştirirken aynı zamanda kas güçlerini de arttırır.

Farklı özelliklerde örneğin, salıncak veya ip askısı gibi ek özellikler ile de kolların ve bacakların güçlenmesine yardımcı olan parkur, bu sayede çocukların motor gelişimini destekler.

2-      Zihinsel Gelişimini Destekler

Oyuncaklar, çocuklar üzerinde sadece fiziksel olarak gelişim sağlamaz. Pikler gibi oyuncaklar, çocukların zihinsel gelişimini de desteklemeye yardımcı olur.

Oyun parkuru, farklı boyutlarda basamakların tasarlanmasını sağlayan bir oyuncaktır. Bu da çocukların özellikle uzay algısını geliştirir, problem çözme yeteneklerini geliştirir ve çocukların yeni yollar keşfetmelerine yardımcı olur.

3-      Özgüven Gelişimini Destekler

Çocuklarda özgüven eksikliğini gidermenin birçok yöntemi vardır. Ancak hem eğlenmelerini hem de özgüvenlerinin gelişmesini sağlamak için pikler oyun parkuru en ideal çözüm yöntemlerinden biridir.

Farklı zorluk seviyelerine sahip olan parkur, daha yüksek noktalara tırmanmayı gerektirir. Bu da çocukların oyunu oynadıkça kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlar. Bu da hem çocukluk döneminde hem de ilerleyen dönemlerde bireylerin kendilerine olan güvenlerini arttırır.

4-      Keşif Yapabilme Yeteneği Sağlar

Çocuklarda keşif yapma yeteneğinin olması, zihinsel açıdan son derece faydalıdır. Bunu da kendiliğinden kazanmalarını beklemek doğru olmaz. Pikler oyun parkuru, çocukların keşif yapma yeteneklerinin açığa çıkmasını sağlar.

Çocuklar basamakları takip ederek yeni yollar keşfederken aynı zamanda farklı duyusal deneyimler yaşarlar. Bu da onların dünyayı keşfetmeye olan merakını arttırır.

Pikler Tırmanma Parkuru Hangi Yaş Grupları İçin Uygundur?

Pikler tırmanma parkuru, genellikle 6 ay ile 6 yaş arası çocuklar için kullanılmaya uygun bir parkurdur. Fakat, bazı modeller daha büyük yaş gruplarına da hitap edebilmektedir.

Pikler parkuru, farklı seçeneklerde tasarlanan bir oyun parkurudur. Çocukların yeteneklerini geliştirmelerine yönelik yaşları da göz önünde bulundurularak genellikle ahşap malzeme kullanılarak tasarlanırlar.

Ens Kids olarak sizlere sunduğumuz pikler tırmanma parkurlarını inceleyerek yaş grubuna göre seçim yapabilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz Pikler Gökkuşağı modelini inceleyebilir ya da tırmanma parkuru şeklinde ahşap kullanılarak tasarlanan ürünümüzü inceleyerek karar verebilirsiniz.

Pikler Tırmanma Parkuru Nasıl Kullanılır?

Pikler tırmanma parkuru, genellikle ahşap merdiven şeklinde tasarlanan oyuncaklardır ve bu oyuncaklar farklı boyutlardaki basamaklar aracılığıyla çocukların tırmanmasını sağlar.

Bazı modellerde salıncak veya ip askısı gibi ek özellikler de bulunabilir. Anaokulu malzemeleri arasında yer alan bir oyuncak türü olduğu için bu gibi yerlerde, eğitmenler eşliğinde pikler tırmanma parkuru kullanılır.

Evde çocuklarınızın becerilerini katlamak için kullanmayı düşünüyorsanız da çeşitli videoları izleyebilir veya bizde sipariş ettiğiniz ürünlerin içeriğinde kullanma kılavuzunu inceleyerek de basit bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pikler Tırmanma Parkuru Güvenli midir?

Pikler tırmanma parkuru, doğru şekilde inşa edildiğinde oldukça güvenlidir. Ancak, parkuru kullanmadan önce, tırmanma tekniği ve parkurun özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. End Kids’ten sipariş edeceğiniz ürünlerde kurulum ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz bir kullanma kılavuzuna ulaşabilirsiniz.

Parkurun güvenli olabilmesi için kullanım şekli de önemlidir. Oyun parkurunu kullanırken doğru ekipmanların kullanılması gerekir. Ayakkabı, tırmanma halatları ve koruyucu ekipmanlar, kullanılacak parkurun büyüklük ve yüksekliğine göre edinilmesi gereken malzemelerdir.

Yukarıda belirttiğimiz koşullarda kullanılacak pikler tırmanma parkuru, son derece güvenli olur ve çocukların da gelişimine katkıda bulunur.

Pikler Tırmanma Parkuru ve Montessori Eğitimi

Pikler tırmanma parkuru, Montessori eğitimi gibi alternatif eğitim sistemleri tarafından kullanılan eğitici bir oyun türüdür. Bu eğitim sisteminde, çocukların kendi kendilerine keşfetmelerine izin verilir ve onların gelişimlerini desteklemek için farklı materyaller sunulur.

Pikler tırmanma parkuru da bu materyallerden biridir ve çocukların bireysel olarak keşif yapmalarını, motor becerilerini geliştirmelerini ve özgüvenlerini arttırmalarını sağlar. Yani birbirini tamamlayıcı oyuncaklar ya da ürünler olarak da değerlendirebileceğimiz bu iki eğitim seti ile çocuklarınızın daha özgüvenli bireyler haline gelmelerine katkıda bulunabilirsiniz.

Pikler Tırmanma Parkuru ve Ebeveynlerin Rolü

Pikler tırmanma parkuru, çocukların gelişimine katkı sağlayan bir oyun alanı olsa da ebeveynlerin rolü de oldukça önemlidir. Çocuklar pikler tırmanma parkurunu keşfederken, ebeveynlerin gözetiminde olmaları ve parkuru doğru kullanmaları için yönlendirmeleri gerekiyor.

Ayrıca, çocukların pikler tırmanma parkurunu kullanarak öğrendikleri becerileri günlük hayatta uygulamalarına yardımcı olmak da ebeveynlere düşen bir sorumluluktur. Bu nedenle oyun parkurunu ebeveynlerden ayrı düşünmemek önemlidir.

Ens Kids Oyuncakları Güvenli mi?

Firmamız, oyuncak, masa ve sandalye alanında gelişmeye devam eden, ahşap sektöründe bilinirlik kazanmış bir markadır. Tüm ürünlerimiz, birinci sınıf ahşap kullanılarak üretilmektedir. Buna ek olarak mobilya yüzeylerinde de ahşap koruyucu yağ ve wax kullanılarak çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakacak durumlardan uzak durulmaktadır.

Ens Kids, güvenilir anaokulu malzemeleri üreten, çocuk sağlığını ön planda tutan çalışmaları ile güvenebileceğiniz en iyi ahşap ürün üreticilerinden biridir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: