Organize Sanayi Bölgesi 4. Cadde No:4 14030 Bolu / TÜRKİYE
tren

Ahşap Öğrenme Kulesi Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Seçilir?

26.03.2023
466

Son dönemlerde ebeveynlerin çocuk gelişimini desteklediği için sıkça tercih ettikleri ahşap öğrenme kulesi, doğru seçim yapılması halinde hem çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur hem de kullanışlılığı ile uzun süre çocuklarınıza fayda sağlar.

Ebeveynler çocuklarının öğrenme ve gelişimini teşvik etmek için güvenli ve etkili yollar aradıkça, ahşap öğrenme kuleleri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Ahşap öğrenme kulesinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz. Bu yazımızda, ahşap kulesi nedir, ne işe yarar, kaç yaş aralıklarındaki çocuklar için kullanışlıdır gibi tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ahşap Öğrenme Kulesi Nedir?

Ahşap öğrenme kulesi, küçük çocukların mutfak tezgahlarına, lavabolara ve diğer yüksek yüzeylere güvenli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir mobilya parçasıdır. Kule, çocuğun üzerinde durabileceği bir platforma sahiptir ve genellikle farklı yaş ve boydaki çocuklara uyum sağlamak için ayarlanabilir yükseklik ayarlarına sahiptir.

Ahşap öğrenme kuleleri tipik olarak ahşap gibi yüksek kaliteli, doğal malzemelerden yapılır ve çocukların kullanması için sağlam, dayanıklı ve güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ahşap Öğrenme Kulesi Ne İşe Yarar?

Ahşap bir öğrenme kulesi, küçük çocukların üzerinde durabilecekleri güvenli ve emniyetli bir platform sağlayarak aksi takdirde erişemeyecekleri yüksek yüzeylere ulaşmalarına olanak tanır. Çocukların mutfak tezgahlarına, lavabolara ve diğer yüksek yüzeylere erişimini sağlayarak, çocukların ebeveynlerine bağlı kalmadan da ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamayı öğretir. Bu da çocuklara hem öğrenme becerisi kazandırırken bir yandan da çocuklara özgüven aşılamaya yardımcı olur.

Pedagogların önerdiği ahşap öğrenme kulesi, doğru şekilde seçildiğinde son derece faydalı bir oyuncak ya da nesneye dönüşebilmektedir. Aşağıda ahşap öğrenme kulesinin faydaları ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verdik.

Ahşap Öğrenme Kulesinin Faydaları

Birçok açıdan çocukların gelişimini destekleyen ahşap öğrenme kulesi, çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişmelerine yardımcı olur. Bunun dışında birçok faydası olduğundan söz edebiliriz.

İşte ahşap çocuk kulesinin çocuklar üzerindeki bazı faydaları…

Bağımsızlığı Teşvik Eder: Ahşap bir öğrenme kulesi, çocukların yüksek yüzeylere kendi başlarına ulaşmalarını sağlayarak bağımsızlık ve kendi kendine yeterliliği teşvik etmeye yardımcı olur.

Öğrenmeyi Teşvik Eder: Ahşap bir öğrenme kulesi, çocukların mutfak tezgahlarına ve diğer yüksek yüzeylere erişimini sağlayarak öğrenme ve gelişimi teşvik etmeye yardımcı olur. Çocuklar yemek pişirme ve diğer ev işlerini gözlemleyebilir ve bunlara katılabilir, ayrıca yaratıcı oyunlara katılabilirler.

Güvenliği Artırır: Ahşap bir öğrenme kulesi, çocukların üzerinde durabileceği güvenli ve emniyetli bir platform sağlayarak düşme ve diğer kaza risklerini azaltır.

Sosyal Becerilerin Geliştirilmesine Yardımcı Olur: Ahşap bir öğrenme kulesi, çocukların ev işlerine katılmalarını sağlayarak sosyal becerilerini ve sorumluluk duygularını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Doğru Ahşap Öğrenme Kulesini Nasıl Seçilir?

Çocuğunuzun aktif bir sosyal hayatının olmasına, ev işlerine severek yardımcı olmayı aşılamasına, beceri ve hünerlerini daha erken yaşta sergilemesine ve daha birçok konuda çocuğun özgüvenli olmasına yardımcı olan ahşap öğrenme kulesi seçerken doğru bir seçimde bulunmanız önemlidir.

Pedagoglar, ahşap öğrenme kulesi seçerken aşağıdaki hususlara dikkat ederek seçim yapılmasını önermektedir;

Güvenlik: Her şeyden önce, güvenli ve sağlam bir ahşap öğrenme kulesi seçmek çok önemlidir. Yüksek kaliteli, doğal malzemelerden yapılmış ve geniş, sabit bir tabana sahip bir kule seçmeye özen gösterin. Bu çocuğunuzun üzerine çıkarken kendini daha fazla güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Ayarlanabilir Yükseklik: Mutfak tezgahlarınızın veya diğer yüksek yüzeylerin yüksekliğini göz önünde bulundurun ve çocuğunuz büyüdükçe ona uyum sağlayabilecek ayarlanabilir yükseklik ayarlarına sahip bir kule seçin. Hem daha uzun süre kullanım açısından hem de eğlenceli aktivitelere uzun süre devam edebilmeleri açısından ayarlanabilir yükseklikte ahşap öğrenme kulesi seçmeye özen gösterin.

Tasarım: Ahşap öğrenme kuleleri, basit ve aerodinamikten daha ayrıntılı ve dekoratif olana kadar bir dizi farklı tasarıma sahiptir. Evinizin tarzını göz önünde bulundurun ve mevcut dekorunuzu tamamlayacak bir kule seçin.

Kullanım Kolaylığı: Montajı ve demontajı kolay olan ve kullanılmadığında yol dışında saklanabilen bir ahşap öğrenme kulesi arayın.

Editörün Önerisi: Twinn (Mama sandalyesi-Öğrenme kulesi)

Çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimine katkıda bulunan ve öğrenme becerilerini ortaya çıkartan ahşap oyun kulesi seçerken yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmenizi öneririz.

Enskids olarak çocuklarınıza her anlamda yarar sağlayacak ve becerilerini ortaya çıkartmalarına yardımcı olacak Twinn mama sandalyesi ve öğrenme kulesi setini öneririz.

Twinn Mama Sandalyesi Ve Öğrenme Kulesi Nedir?

Özel olarak tasarlanmış ve çocukların sağlıkları üzerinde olumsuz herhangi bir etkiye neden olmayacak malzemeler kullanılan Twinn mama sandalyesi- öğrenme kulesi, 1. Sınıf kayın kontraplak kullanılarak tasarlanmış bir üründür.

Özel olarak tasarlanan mama tablası, leke tutmayan laminat yüze ile kaplanarak temizliği ve bakımı çok daha pratik hale getirilen Twinn mama sandalyesi, çocuklar için son derece güvenilir bir üründür. Demonte olarak hazırlanan ahşap mama sandalyesi, güvenli bir şekilde kurulumu yapılabilen ve kullanımı oldukça pratik olan bir üründür. 6 aylıktan 7 yaşına kadar uzun süre kullanıma açık olan Twinn ahşap öğrenme kulesi, 1 dakika gibi kısa bir sürede kurulabilmektedir.

Pedagogların Önerisi:

Çocuklarınızın fiziksel ve zihinsel olarak gelişimlerine katkıda bulunmak için doğru zamanda, doğru ürünler kullanmanız önemlidir. Piyasada birçok farklı oyuncak ve çocuk gelişimi için tasarlanmış ürünler bulunmaktadır. Fakat bunların birçoğu beklentileri karşılayabilecek düzeyde olmayan ürünlerdir.

Zihinsel ve fiziksel gelişim, çocukların öğrenme becerisi kazanması gibi gelişim adına önemli olan tüm dönemlerde kullanılacak ürünlerin öncelikle çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaması gerekir. Ahşap oyuncaklar ya da ahşap mama masası gibi ürünler, çocuk sağlığına olumsuz etki edebilecek herhangi bir madde kullanılmadan tasarlanır.

Ahşap öğrenme kulesi, plastik olarak da tasarlanmaktadır. Ancak özellikle daha küçük yaşlardaki çocukların sağlığı açısından bu tip malzemeler kullanılarak tasarlanan ürünlerin kesinlikle tercih edilmemesi gerektiğini bilmeniz gerekir.

SSS

Öğrenme kulesi nedir?

Öğrenme kulesi, gelişim çağında olan çocuklar için üretilen, merdiven, mama taburesi ve çalışma masası gibi farklı işlevsel özelliklere sahip ürünlerdir. Ahşap öğrenme kulesi, sağlık açısından daha faydalı olduğu için ebeveynler tarafından daha sıklıkla tercih edilir.

Öğrenme kulesi nasıl olmalı?

Öğrenme kulesi, öncelikle güvenli, kolay kurulabilen, hafif ve çocukların rahatlıkla taşıyabilecekleri boyutta olması gerekir. Ahşap öğrenme kulesi ve mama sandalyesi, bu gibi özellikler göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir üründür.

Öğrenme kulesi ne zaman kullanılır?

Öğrenme kulesi, genel olarak bebeklerin hareket etmeye başladıkları 6. Aydan itibaren 7 yaşına kadar kullanılır. Bazı anaokulu ve kreşlerde daha farklı yaş grupları için de kullanılabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: